Sanal Para

Mobilbahis bonus

Sanal Para, geliştiricileri tarafından verilen ve kontrol edilen ve belirli (sanal) bir topluluğun üyeleri arasında kullanılır. Kabul edilen değerin dijital bir temsili olarak tanımlanabilir. Normal paranın aksine, bir merkez bankası veya başka bir bankacılık otoritesi tarafından verilmeyen bir güven sistemine dayanır. Bu yazıda bugün piyasadaki ana ürünler ve oyuncular olan sanal paranın neden gerçekten önemli olabileceğini ve ana özelliklerin, risklerinin ve avantajlarının neler olduğuna değineceğiz. Ayrıca sanal madencilik ve Blockchain gibi temel kavramlardan da bahsedeceğiz.

Sanal Para Dijital Para İle Aynı Mıdır?

Sanal para ve dijital para terimleri konusunda çok fazla karışıklık bulunur. Dijital paradan bahsederken, bu finansal sistemin M2 ve M3 kategorileriyle ilgilidir (M1, dolaşımdaki fiziksel banknotlar ve madeni paralardır). Dünya genelinde, para birimlerinin % 95’inden fazlası dijitaldir. Sanal para aslen sadece gerçek dünyada yaşamamış ve sadece çevrimiçi (tipik olarak oyun sistemlerinde) değiştirilen para birimlerine atıfta bulunur. Daha sonraki bir aşamada, sanal para birimleri fiziksel dünyada genişlemeye başlamış ve sanal ve dijital para arasındaki çizgi bulanıklaşmıştır.

Sanal Para Piyasasındaki Önemli Oyuncular Kimlerdir?

Birçok sanal para birimi vardır ve her sanal para biriminin kendi çalışma şekli vardır. Bunların çoğu kripto paradır (şifreleme tekniklerinin kullanıldığı dijital para birimleri). Her sanal para biriminin kendi kurucuları, algoritmaları ve değişen bir anonimlik seviyesi vardır. Hepsinin ortak noktası oldukça yakın bir geçmişe dayanmasıdır. Örneğin Bitcoin kapitalizm ve popülerlik açısından hala en önemli ve  en yerleşik para birimi olarak 2009’da tanıtılmıştır. O zamandan beri bunun gibi birçok sanal para birimi ortaya çıktı. Bitcoin bugün hala 650’den fazla sanal para içeren toplam piyasa değerinin yaklaşık % 90’ını oluşturmaktadır. Bununla birlikte, bazı birimler sadece birkaç ay var olabildi ve ortadan kaybolmadan önce sadece birkaç bin dolarlık bir piyasa değeri elde etti.

Bitcoin ve Blockchain Teknolojisi

Bitcoin eşler arası teknolojiden yararlanır. Yani bitcoinlerin işlenmesi ve harcanması toplu olarak bir ağ üzerinden gerçekleşir.  Her ödeme benzersiz bir gizli anahtarla şifrelenir ve Blockchain üzerinden bir adresten diğerine gönderilir. Bu da herkesin Bitcoin’lerini izleyen, merkezi olmayan bir genel kayıttır. Madenciler, her Bitcoin için para gönderen kişinin gerçekten paranın sahibi olup olmadığını ve her Bitcoin’in sahibi tarafından bir kez gönderilip gönderilmediğini doğrular. Bir aracı olmadan tüm dünyaya para transfer etmek için çok uygun bir yoldur.

Sanal Paranın Avantajları ve Riskleri

Bitcoin ve diğer sanal paralarda kullanılan Blockchain teknolojisi, dünya çapında daha yüksek bir finansal entegrasyona katkıda bulunduğundan mevcut teknolojilere kıyasla önemli bir avantaja sahiptir. Sanal paralar her şeyden önce küresel para birimleridir (dünya çapında kullanılan 200’den fazla yerel para birimine kıyasla). İnternet erişimine sahip olan herkese finansal sisteme erişim sağlarlar. Böylece mevcut finansal sistem ve bankacılık ağları kullanılmadan gezegendeki hemen hemen herkes için anında uluslararası ödemeleri mümkün kılarlar. Bu, bugün özellikle önemlidir, çünkü IMF’ye göre Dünya nüfusunun yaklaşık % 50’si resmi bankacılık hizmetlerine herhangi bir biçimde erişememektedir.

Ayrıca, bir işlemin gerçekleştirilmesi için herhangi bir aracı gerektirmediği için, teknoloji manipülasyona daha dirençlidir. Ayrıca, Blockchain teknolojileri, endüstri katılımcılarının AML (Kara Para Aklamanın Önlenmesi) ve T + 2 Uzlaştırması dahil olmak üzere bir dizi düzenlemeye uymalarına yardımcı olabilir. Bunun olmazsa olmaz koşulu, teknolojinin (bugünkü bazı sanal paralarda olduğu gibi) Blockchain’deki her olayın tüm işlem geçmişini görüntülemek için görünürlük  sağlamasıdır.

Blockchain teknolojisi ile oluşturulan sanal para birimleri, sistemi merkezi para politikalarına daha az bağımlı hale getiren enflasyonist veya deflasyonist karakterlerine göre önceden özelleştirilebilir. Bunun dezavantajı, müdahalenin (dalgalanma, aşırı enflasyon / deflasyon eksikliği bv.) daha zor olabileceğidir. Son olarak, işlem maliyetleri bugüne göre çok daha düşük olabilir, çünkü tek maliyet madencilik ağında olacaktır.

Bankacılık Ve Düzenleyici Kurumların Gücünün Müşteriye Kaydırılması

Bu yeni ödeme ortamı, bankacılık sistemindeki hiyerarşiyi tamamen bozacak araçlara sahiptir. Çünkü teknolojinin kullanımı, herhangi bir üçüncü tarafın ödeme yapmak için izin alması gerekmediğini ima eder. Temel olarak sistemdeki her aktöre aynı hakları ve görevleri verir. Sanal para taraftarları, düzenleyicilerin son yıllarda ve özellikle finansal kriz sırasında tüketicileri koruyamadıklarını iddia ediyorlar. Sanal para birimlerini kullanarak, finansal sistemlerde güvenlik, her müşterinin kendi ödemelerinden sorumlu olacaktır. Bununla birlikte, Blockchain teknolojisine dayanan son derece düzensiz bir sistemin güvenlik açısından nasıl performans göstereceği açıktır.